Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKultura biznesu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Patrycja Operacz | 2017-08-25 11:25:38
wietnam, azja, różnice kulturowe, kultura biznesu, zwyczaje, eksport, inwestycje

Rozpoczynając działalność gospodarczą w Wietnamie oraz nawiązując kontakty z wietnamskimi inwestorami należy pamiętać o różnicach w kulturze biznesu.

Wizytówki

Podczas pobytu w Wietnamie, zawsze miej przy sobie wizytówki, i rozdawaj je na każdym spotkaniu formalnym. Uprzejme jest podanie wizytówki trzymając ją w obu rękach. Otrzymując wizytówkę, nie wsadzaj jej od razu do kieszeni. Poświęć chwilę i dowiedz się prawidłowej wymowy imienia i nazwiska i uznaj tytuł osoby z którą się spotykasz, pokazując w ten sposób, że cenisz sobie wasze spotkanie. Następnie włóż wizytówkę do portfela lub torebki.

 

Jeśli posiadasz dwustronną wizytówkę po angielsku i po wietnamsku, uprzejme jest podawanie jej wietnamską stroną do góry.

 

Kolejność w wietnamskich imionach to: nazwisko, drugie imię i imię. Nazwisko jest pierwsze ale zwracając się do osoby używamy jej imienia poprzedzając je tytułem. Na przykład do premiera Wietnamu Nguyen Tan Dunga zwracamy się Panie Dung (Mr Dung).

 

Język

Pamiętaj, że wielu Wietnamczyków uczyło się angielskiego tylko w szkole średniej lub na studiach i mogli mieć niewielki kontakt z płynnie mówionym językiem. Tak więc często należy mówić powoli i zwięźle. Warto nie używać zwrotów i słów kolokwialnych. Jeśli ktoś nie rozumie danego słowa spróbuj użyć synonimu (na przykład footpath, sidewalk or pavement).

 

Niegrzeczne jest podważanie autorytetu osoby starszej (wyższej w hierarchii) poprzez kierowanie pytań lub odpowiadanie osobie młodszej, której angielski jest lepszy. W rozmowie z użyciem tłumacza, należy mówić do osoby z którą prowadzimy spotkanie i utrzymywać kontakt wzrokowy.

 

Ubiór

Wietnamski klimat jest przez cały rok dosyć ciepły, zwłaszcza na południu. Warto o tym pamiętać wybierając ubranie. Hanoi ma jednak sezon zimowy, podczas którego temperatury spadają do około 7-8 stopni Celsjusza. Odpowiedni ubiór to zwykle lekki garnitur dla mężczyzn i kobiet lub porządne spodnie, koszula i krawat dla mężczyzn i spódnica i bluzka dla kobiet.

 

Uścisk dłoni

Uścisk dłoni używany jest na początku i na końcu spotkania. Niektóre osoby używają dwuręcznego uścisku, z lewą dłonią na prawym nadgarstku.

 

Rady w biznesie

Wietnamczycy są uprzejmi i często mogą uśmiechać się i zgadzać z tym co mówisz, nawet jeśli dokładnie nie rozumieją. Uśmiech i kiwanie głową może oznaczać uznanie dla tego samego faktu, że się wypowiadasz i często nie wykazują zgody lub porozumienia.

 

Podczas bardziej zaawansowanych negocjacji, warto mieć dwujęzyczne broszury, wizytówki i opisy produktów. Przetłumaczenia porządku obrad i dokumentacji na wietnamski zapewni obu stronom jasność w przebiegu dyskusji.

 

Jedzenie i picie jest ważną częścią prowadzenia biznesu w Wietnamie. Podczas bankietów, częste są też toasty. Wielu wietnamskich mężczyzn również pali przy posiłku. Gdy podawany jest cognac lub whisky, uprzejme jest poczekać na toast przez piciem.

 

Typowo na toast się odpowiada; na przykład "Tram Phan Tram" (Do dna!) lub "Chuc Suc Khoe" (Na zdrowie!).

 

Spotkania biznesowe

Hierarchia i utrzymywanie twarzy przejawiają się na różne sposoby. Na przykład, osoba najwyższa w hierarchii powinna wchodzić do pomieszczenia jako pierwsza. Cisza jest częstym sposobem okazywania niezadowolenia lub niezgody, bez straty twarzy.

 

Relacje interpersonalne są niezmiernie ważne dla pomyślnej współpracy. Zawsze warto wybudować sobie dobre relacje osobiste i w formalne. Jakiekolwiek pierwsze spotkanie powinno mieć na celu jedynie poznanie się obu stron.

 

Waluta

Oficjalną walutą Wietnamu jest Wietnamski Dong , skracany na Dong albo VND. Obecnie firmy mają prawo reklamować się używając cen jedynie w VND. Przedsiębiorstwa które chcą posługiwać się obcymi walutami muszą złożyć wniosek o pozwolenie.

 

Odwiedzając Wietnam warto mieć gotówkę, najlepiej dolary amerykańskie. Zwykle też łatwiej dostać dobry kurs wymiany dla dużych banknotów.

 

W Wietnamie jest już prawie 15 tysięcy bankomatów ale są one głownie w miastach. W terenach wiejskich potrzebna jest gotówka.

 

Napiwki nie są w Wietnamie wymagane, ale większość ludzi je docenia.

 

Prezenty

Prezentów zwykle nie daje się podczas pierwszego spotkania. Wymiana symbolicznych podarunków, podczas spotkania na posiłek jest doceniana. Sam prezent nie jest tak ważny jak samo jego wręczenie.

 

Bombonierka, butelka cognacu (dla mężczyzny) albo upominek z kraju, pokazuje takt i wychowanie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert